Garść porad o Kolei Transsyberyjskiej.

Nawiązuj znajomości w pociągu

Przejażdżka koleją transsyberyjską to świetna okazja, aby poznać nowych ludzi, nie tylko z Rosji, ale również z całego świata. Nie izoluj się więc od innych podróżnych, ale wprost przeciwnie, wchodź z nimi w przyjazne interakcje. Taka podróż mija znacznie szybciej, co więcej będziesz ją długo wspominał z uśmiechem na twarzy. Weź ze sobą drobne upominki, jeżeli z kimś się zaprzyjaźnisz, sprawisz mu przyjemność, jeśli zostawisz mu coś na pamiątkę.

Podziel się jedzeniem

Rosjanie lubią dzielić się swoim jedzeniem z nieznajomymi, taki mają zwyczaj, dlatego szybciej zjednasz sobie ludzi, jeżeli zaczniesz robić to samo. Częstuj innych swoim prowiantem, kosztuj ich potrawy.

Zadbaj o pieniądze

W pociągu nie ma bankomatów, kartą płacić również nie można, dlatego weź ze sobą w podróż odpowiednią ilość rubli.

Zabierz ze sobą podręczną apteczkę

Spakuj także do torby podręczną apteczkę. Może Ci się przydać woda utleniona, plastry, bandaż, aspiryna lub inny środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Węgiel również.

Nie zapomnij o chusteczkach odświeżających i suchym szamponie w sprayu

Jeśli nie chcesz, żeby Twoja higiena osobista ucierpiała podczas podróży, zabierz ze sobą do pociągu chusteczki odświeżające, suchy szampon w sprayu i kilka litrów wody, dzięki której będzie mógł się umyć. Nie zapomnij również o papierze toaletowym ;)

Miska, łyżka, nóż

Miska, łyżka, nóż, własny kubek też Ci się przydadzą.

Krzycz "pozhar"

W razie jakiegoś wypadku, zagrożenia lub jeśli oczekujesz od kogoś pomocy, krzycz "pozhar" (pożar), to najlepsza metoda, aby zwrócić uwagę innych. Ludzie przybiegną zobaczyć, co się dzieje, żeby ratować swoją skórę.

Kup słownik polsko - rosyjski

Jeżeli nie mówisz po rosyjsku, zabierz ze sobą słownik polsko - rosyjski, na pewno nieraz będziesz do niego zaglądać.

Internet

W pociągu nie ma wi-fi. Jeżeli chcesz korzystać z internetu podczas podróży, wykup u swojego operatora telefonii komórkowej pakiet internet roaming. Podczas podróży bedziesz korzystał z różnych sieci, dlatego sprawdzaj w każdej koszty transmisji danych.

Zrób zapasy

Pakując się, nie zapomnij zabrać ze sobą zapasów jedzenia. W podróży koleją transsyberyjską dobrze sprawdzą się konserwy, sucharki, suszone mięso, owoce, np jabłka, banany. Weź również wodę do picia, herbatę ekspresową (w pociągu jest samowar), kawę.

Zakupy

Podczas postoju możesz zrobić zakupy. Na peronach są sklepy, aczkolwiek ceny produktów bywają tam wyższe niż w miastach. Jeżeli więc jest dłuższy postój i wiesz, że zdążysz wrócić przed odjazdem pociągu, możesz iść poszukać "zdobyczy" poza peronem. Na stacjach swoje towary oferują również babuszki, są to własnej roboty chleby, ciasta, sery, pieczone ryby, kotlety. Zdarzają się także futrzane czapy itp, sprzedają je nawet w lecie.

Nie spóźnij się na pociąg podczas postoju

Kolej Transsyberyjska jest punktualna, co do minuty i nigdy nie czeka na spóźnialskich. Dlatego, pilnuj jak oka w głowie rozpiski odjazdów, wisi w każdym wagonie. Jeżeli nie dostosujesz się do niej podczas postoju i zjawisz się na peronie za późno, resztę podróży będziesz musiał odbyć piechotą.

Uważaj na skutki picia wódki

Mimo, że w pociągach obowiązuje całkowity zakaz picia alkoholu i palenia papierosów, zawsze można znaleźć jakieś rozwiązanie i jak mawiają Rosjanie, ten zakaz trochę nagiąć. Jeżeli nie przeszkadzamy współtowarzyszom podróży i pijemy w miarę kulturalnie, nikt nie zwraca uwagi, co sobie wlewamy do kubeczka ;) Zachowaj jednak zdrowy umiar we wchodzeniu w interakcje z nieznajomymi, czyli mówiąc wprost, nie pij z nimi za dużo. Jak to w życiu bywa, nie każdy ma przyjazne intencje, zdarzają się nieraz kradzieże w pociągu.

Noś zawsze portfel przy sobie

W podróży nie rozstawaj się z dokumentami ani portfelem. To ulubione rzeczy złodziei.

Wszelkie bilety na Kolej Transsyberyjską lub inne koleje w Rosji i W.N.P. można kupić w naszym biurze podróży.

Więcej informacji i rezerwacja:
12 422 22 09
bok@transsyberyjska.pl