Porady – Kolej Transsyberyjska

Kilka porad dla kolejowego podróżnika w Rosji.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jak podróżować Koleją Transsyberyjską?

Długość podróży a komfort

Jak wiadomo podróżując Transsibem na głównej trasie Moskwa-Władywostok w jedną stronę w ciągłości (bez przesiadek) spędzisz ponad 6 dni. Czy taka podróż należy do przyjemnych? Nie zawsze. Aby zachować komfort psychiczny i fizyczny zalecamy, aby przeznaczyć na przejazd całej trasy w jedną stronę co najmniej 2 dni przerwy na odpoczynek i nocleg w jednym z miast na trasie. Będziesz mijać wiele ciekawych miast, więc nie powinno być z tym problemu.

Kultura podróży w Kolei Transsyberyjskiej

Podczas podróży nawiązuj relacje z innymi współpasażerami. Przejażdżka koleją transsyberyjską to świetna okazja, aby poznać nowych ludzi, nie tylko z Rosji, ale również z całego świata. Nie izoluj się więc od innych podróżnych, ale wprost przeciwnie, wchodź z nimi w przyjazne interakcje. Taka podróż mija znacznie szybciej, co więcej będziesz ją długo wspominać z uśmiechem na twarzy. Weź ze sobą drobne upominki, jeżeli z kimś się zaprzyjaźnisz, sprawisz mu przyjemność, jeśli zostawisz mu coś na pamiątkę.

Lepiej się nie spóźnić na pociąg

Transsib jest punktualny co do minuty. Dlatego, pilnuj jak oka w głowie rozpiski odjazdów. Wisi w każdym wagonie. Jeżeli nie dostosujesz się do niej podczas postoju i zjawisz się na peronie za późno, resztę podróży będziesz musiał odbyć piechotą.

Higiena to podstawa

Jak łatwo się domyślić, w pociągu nie łatwo nie jest najłatwiej zadbać o higienę. Trzeba pamiętać, że toaleta jest zamykana na ok. 10 do 15 minut przed stacjami i podczas postoju. Do wagonów są wpuszczani jedynie pasażerowi na podstawie ważnego, imiennego biletu. Więcej dowiesz się z sekcji Higiena.

Trochę rosyjskiego nie zaszkodzi

Jeżeli nie mówisz po rosyjsku, zabierz ze sobą słownik polsko – rosyjski albo przewodnik turystyczny z podstawowymi zwrotami. Niewiele mieszkańców małych miast w Rosji mówi po angielsku, więc, na pewno takie ułatwienie się przyda.

Krzycz pożar

W razie jakiegoś wypadku, zagrożenia lub jeśli oczekujesz od kogoś pomocy, krzycz „pozhar” (pożar), to najlepsza metoda, aby zwrócić uwagę innych. Ludzie przybiegną zobaczyć, co się dzieje, żeby ratować swoją skórę.

Uważaj na kradzieże

Zachowaj czujność w podróży i pilnuj swojego bagażu oraz dokumentów i portfela. Jeśli jedziesz z zaufaną osobą w towarzystwie, możecie na zmianę pilnować rzeczy podczas nocnego przejazdu.

Uważaj na skutki picia wódki

Mimo, że w pociągach obowiązuje całkowity zakaz picia alkoholu i palenia papierosów, zawsze można znaleźć jakieś rozwiązanie i jak mawiają Rosjanie, ten zakaz trochę nagiąć. Jeżeli nie przeszkadzamy współtowarzyszom podróży i pijemy w miarę kulturalnie, nikt nie zwraca uwagi, co sobie wlewamy do kubeczka 😉 Zachowaj jednak zdrowy umiar we wchodzeniu w interakcje z nieznajomymi, czyli mówiąc wprost, nie pij z nimi za dużo. Jak to w życiu bywa, nie każdy ma przyjazne intencje, zdarzają się nieraz kradzieże w pociągu.

Kwestia wyżywienia w Kolei Transsyberyjskiej

Podczas postoju możesz zrobić zakupy. Na peronach są sklepy, aczkolwiek ceny produktów bywają tam wyższe niż w miastach. Jeżeli więc jest dłuższy postój i wiesz, że zdążysz wrócić przed odjazdem pociągu, możesz iść poszukać „zdobyczy” poza peronem. Na stacjach swoje towary oferują również babuszki, są to własnej roboty chleby, ciasta, sery, pieczone ryby, kotlety. Zdarzają się także futrzane czapy itp, sprzedają je nawet w lecie. Dodatkowo przed podróżą zrób zapasy jedzenia. W podróży koleją transsyberyjską dobrze sprawdzą się konserwy, sucharki, suszone mięso, owoce, np jabłka, banany. Weź również wodę do picia, herbatę ekspresową (w pociągu jest samowar), kawę.

Bilety na Kolej Transsyberyjską

Jak podróżować koleją Transsyberyjską i jaką wybrać klasę w pociągu? Kiedy najkorzystniej kupić bilet oraz jak przewozić zwierzaki? – zgłębiamy istotne kwestie podróżowania koleją.