Moskwa

Rosyjska stolica w niepowtarzalny sposób łączy wielowiekową tradycję z nowoczesnością. Przez lata swojego istnienia była świadkiem wielu historycznych wydarzeń, a obecnie to jedno z największych i najdynamiczniej rozwijających się miast na świecie. Już od XII wieku, było jasne, że miasto to odegra ważną rolę w historii świata stając się stolicą rosyjskiego imperium na wiele wieków. I mimo faktu, iż na 200 lat Moskwa musiała ustąpić miejsca Petersburgowi, to wcale nie straciła nic ze swojej dominacji. Nad rzeką o tej samej nazwie rozciąga się obecnie bogate i ogromne miasto, które kusi swoim klimatem, bogatą architekturą i imponującymi rozmiarami. Również w tym mieście swój początek bierze słynna Kolej Transsyberyjska, którą można dojechać aż do Pekinu w Chinach. Jeśli zatem pojawisz się w Moskwie, zarezerwuj sobie kilka dni na zwiedzanie, bo jeden dzień to zdecydowanie za mało!

Rozkład Koleii Transsyberyjskiej - Moskwa

W mieście

Plac Czerwony

To swoista wizytówka miasta, to tu rokrocznie odbywa się swoista demonstracja sił wojskowych, które w pełnym rynsztunku defilują ku czci swego przywódcy. W jego pobliżu znajdują się również inne zabytki.

Kreml Moskiewski

Dawna siedziba carów, a obecnie muzeum, które można odwiedzać od piątku do środy w godzinach od 10:00 do 17:00. Osoby niepełnoletnie wejdą do muzeum za darmo, natomiast najtańszy bilet to koszt 500 RUB.

Cerkiew Wasyla Błogosławionego

Inicjatorem wybudowania cerkwi był Iwan Groźny, który w ten sposób chciał upamiętnić zwycięstwo w wojnie z kazańskimi Tatarami. Legenda głosi, że po ukończeniu budowy, Iwan Groźny kazał oślepić architektów, by nigdy więcej nie stworzyli takiego cudu.

Rosyjski dom towarowy GUM

Czyli obecnie Gławnyj Uniwiersalnyj Magazin (Główny Dom Towarowy), to najlepsze miejsce dla prawdziwych shopoholików. W trzypiętrowym gmachu z głębokimi suterenami, składającym się z trzech podłużnych pasaży, zmieściło się ponad tysiąc sklepów z najróżniejszymi artykułami. Zarezerwuj sobie dużo czasu, bo przejście Ci całego gmachu zajmie naprawdę dużo czasu.

Mauzoleum Lenina

W myśl powiedzenia: Lenin wiecznie żywy… jego zmumifikowane zwłoki (wbrew woli samego wodza, który chciał spocząć na Cmentarzu Wołkowskim w Petersburgu) zostały wystawione w specjalnym sarkofagu w budynku przy Placu Czerwonym. Ciało Włodzimierza Ilicza Lenina można odwiedzać od wtorku do czwartku, w sobotę i w niedzielę, w godzinach od 10:00 do 13:00. W pozostałe dni mumia poddawana jest zabiegom zabezpieczającym, natomiast raz na 18 miesięcy przeprowadzana jest jej gruntowna konserwacja.

Teatr Bolszoj

Zwany również Teatrem Wielkim, to najstarszy i najsłynniejszy teatr nie tylko w Rosji, ale i na całym świcie. Wystawia przedstawienia operowe oraz baletowe. Był on świadkiem wielu światowych premier m.in. Wojewody i Mazepy Czajkowskiego oraz Aleko i Francesca da Rimini Rachmaninowa. Ceny biletów wahają się od 100 RUB aż do 12 000 RUB (to równowartość ok. 900 PLN) za Jezioro Łabędzie.

Patriarsze Prudy

To miejsce konieczne do odwiedzenia dla fanów Michaiła Bułhakowa, który ten właśnie skwer postanowił wybrać na tło rozgrywających się wydarzeń w swojej powieści „Mistrz i Małgorzata”. To również doskonałe miejsce na odpoczynek i chwilę wytchnienia przed dalszym zwiedzanie.

Galeria Trietiakowska

Miłośnicy sztuki powinni zarezerwować sobie przynajmniej jeden dzień na wizytę w galerii. Założone w XIX wieku muzeum gromadzi wszystkie najważniejsze dzieła rosyjskiej sztuki pięknej, głównie związane z malarstwem. Znajdują się tu prace takich autorów jak: Ilja Riepina, Andrieja Rublowa czy Iwana Szyszkina. Galerię można odwiedzać od wtorku do niedzieli. Bilety dla studentów to koszt od 250 RUB (ok. 19 PLN) i dla dorosłych 450 RUB (ok. 34 PLN).