Ułan Ude

Ułan Ude, to miasto znane jeszcze do niedawna pod nazwą Wierchnieudińsk, które dzięki powstaniu Kolei Transsyberyjskiej nie popadło w zapomnienie lecz rozwinęło się. Dziś jest stolicą Buriacji, krainy zamieszkanej przez Buriatów, mniejszość pochodzenia mongolskiego. Ułan Ude, to również stacja początkowa trasy Kolei Transmongolskiej wiodącej przez Mongolię, aż do Chin. W Ułan Ude nie będziesz się nudzić, do dziś można podziwiać zachowane w centrum miasta stare, bogato rzeźbione w drewnie i kamieniu zabytkowe obiekty. Warto też poświęcić czas na odwiedzenie Muzeum Historii Buriacji, pełnego eksponatów prezentujących tę mniejszość oraz Muzeum Etnograficzne, gdzie znajdują się artefakty z historii większości ludów rejonu Zabajkala.

Rozkład Koleii Transsyberyjskiej - Ułan Ude

W mieście

Muzeum Historii Buriacji

Znajdziesz tu eksponaty związane z historią, religią i kulturą Przybajkala. Różne dzieła sztuki z Indii, Nepalu, Tajlandii, Chin i Japonii. W zbiorach muzeum, znajdziesz nieodzowną perełkę "Atlas medycyny tybetańskiej".

Sobór Ikony Matki Bożej "Hodigitria"

To nie tylko budowla o sakralnym przeznaczeniu, jest również najstarszym murowanym budynkiem na terenie Buriacji.

Pomnik-Głowa Włodzimierza Lenina

Nawet w odległym Ułan Ude musi znaleźć się jakiś relikt przypominający jednego z największych wodzów... i tak, właśnie tutaj znajduje się największy pomnik głowy Włodzimierza Lenina. W zamyśle autorów twarz wodza, niczym twarz filozofa, wyraża głębokie zamyślenie

W okolicy

Największy dacan w Rosji

Znajduje się on w Iwołyńsku ok. 25 km od Ułan Ude. Dacan, to określenie na buddyjską uczelnię-klasztor. Ten, nosi nazwę - Koło Poznania Przynoszące Szczęście i Pełną Radość - i jest siedzibą głowy buddyzmu rosyjskiego Chambo lama oraz największym ośrodkiem buddyzmu w Rosji.