Nowosybirsk

Nowosybirsk, to trzecie co do liczby mieszkańców miasto i nieoficjalna stolica Syberii. Leży na dwóch brzegach rzeki Ob połączonych ze sobą wieloma wielkimi mostami. Na prawym brzegu znajduje się Centrum Miasta i rdzeń historyczny, natomiast lewy brzeg stanowią obszary przemysłowe i “sypialniane”. Nowosybirsk jest jednym z licznych miast w Rosji, którego rozwój związany był z budową Kolei Transsyberyjskiej i staraniom cara Mikołaja II. W wyjątkowo krótkim czasie, z małej wioski przekształciło się w prawdziwą metropolię. Ten błyskawiczny rozwój sprawił, że miasto zaczęto porównywać ze znanym amerykańskim odpowiednikiem, w efekcie czego, obecnie Nowosybirsk nazywa się „Syberyjskim Chicago”. I zdecydowanie zasługuje na to miano, dziś miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, handlowym i finansowym oraz głównym węzłem komunikacyjnym Syberii.

Rozkład Koleii Transsyberyjskiej - Nowosybirsk

W mieście

Nowosybirski Teatr Opery i Baletu

To największy i najnowocześniejszy budynek teatru operowego w Rosji wystawiający przedstawienia operowe i baletowe. Stanowi nie lada konkurencję dla Moskiewskiego Teatru Bolszoj.Wśród solistów baletowych można wymienić takie sławy jak: Anastazję Daniłową, Jewgienija Graszczenko czy Natalię Jerszową. Ceny na występy wahają się od 100 do 2 000 RUB.

Ogród zoologiczny

Ma pod opieką najróżniejsze gatunki zwierząt (w 1994 r. w ogrodzie znajdowało się 9906 zwierząt z 423 gatunków) i zajmuje powierzchnię ok. 60 ha. O ZOO zrobiło się głośno w 2000 r., gdy nieoczekiwanie odnaleziono w nim lwy kapskie - uznane za wymarłe. W ogrodzie przyszedł na świat też Lygrys - krzyżówka tygrysicy i lwa. Znajdują się tu pawilony m.in. zwierząt tropikalnych czy niedźwiedzi polarnych, nowoczesne terrarium, a w trakcie budowy jest nowoczesne delfinarium. Ceny biletów wahają się od 100 do 250 RUB za wejście.

Muzeum Słońca

Posiada kolekcję licząca ponad 2000 wyobrażeń solarnych pochodzących z różnych kręgów kulturowych: od Indii, poprzez starożytny Egipt, Bliski Wschód aż po Oceanię. Wśród zbiorów można podziwiać m.in. wyobrażenia bóstw solarnych czy wyobrażenia słońca. Najstarszym obiektem jak i najcenniejszą perełką muzeum jest kilkusetletni wizerunek japońskiej bogini Amaterasu.Wejściówka to koszt od 100 do 200 RUB.

Dom Lenina

Początkowo budynek funkcjonował jako miejsce pamięci wodza. Wybudowano go bowiem krótko po jego śmierci. Dziś znajduje się tu Siedziba Nowosybirskiej Państwowej Filharmonii. Pomimo zmiany przeznaczenia roli budynku, w obiegowej opinii mieszkańców miasta wciąż znany jest pod nazwą Domu Lenina. Ceny biletów na występy w filharmonii zaczynają się od 150 RUB.

W okolicy

Zbiornik Nowosybirski

Jest jednym z największych sztucznych zbiorników w południowo-zachodniej Syberii. Jest to również jedno z ulubionych miejsc okolicznych mieszkańców, którzy chętnie wygrzewają się na jego plażach w lecie. Szukając idealnego kawałka plaży należy uważać, aby nie natknąć się na sympatyków nagiego opalania.