Jekaterynburg

Miasto założył Piotr I Wielki w 1723 r. i nadał nazwę ku czci swojej żony Katarzyny I. Jekaterynburg, to jedno z miast Rosji, które było świadkiem wielu tragicznych zdarzeń.To tutaj Emelian Pugajew wzniecił powstanie przeciwko carowi. To tutaj rozstrzelano więzioną z rozkazu Lenina rodzinę cara Mikołaja II. To też tutaj znajdowały się obozy jenieckie dla Polaków aresztowanych w latach 1944–45. Dziś Jekaterynburg, leżące na pograniczu dwóch kontynentów, jest czwartym pod względem ludności miastem Rosji oraz ważnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalno - naukowym kraju. Pomimo swej trudnej i smutnej historii ma wiele do zaoferowania odwiedzającym m.in.: liczne cerkwie, sobory, pomniki, pałac, ogród zoologiczny i wiele innych.

Rozkład Koleii Transsyberyjskiej - Jekaterynburg

W mieście

Wielki Złatoust

Cerkiew Maksimilianowska - w ramach kampanii zamykania i niszczenia cerkwi w całym ZSRR w 1930 roku Wielki Złatoust, wybudowany ok. sto lat wcześniej, został rozebrany. Pozyskany w ten sposób budulec wykorzystano do budowy obiektów użyteczności publicznej. W miejscu, w którym stała cerkiew, umieszczono skwer z pomnikiem Lenina i Stalina. Na szczęście cerkiew odbudowano i od 2008 roku odbywają się tu nabożeństwa.

Cerkiew na Krwi

Została wybudowana stosunkowo niedawno bo w latach 2000-2003 ku czci dynastii Romanowów. W miejscu, w którym stoi cerkiew stał wcześniej dom, w którym rozstrzelano całą rodzinę cara Mikołaja II. Teren stawał się miejscem kultu, a władze nie mogąc powstrzymać odwiedzających go ludzi, przekazały go Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, która podjęła decyzje o wybudowaniu, właśnie w tym miejscu, Cerkwi na Krwi.

Rzymskokatolicki kościół św. Anny

Założenie świątyni wyszło z inicjatywy Polaków zesłanych tutaj po klęsce powstania styczniowego. Kres prężnie działającej parafii przyniósł przewrót bolszewicki, który przyczynił się do zniszczenia kościoła oraz przejęcia należących do niego budynków. Kościół udało się jednak odbudować w 1996 przy ul. Nikołaja Gogola 9, gdzie można wstąpić podczas pobytu w Jekaterynburgu.

Pomnik Klawiatury

Jest jednym z ciekawszych pomników w mieście. Pomnik w postaci bloków skalnych przedstawia powiększoną klawiaturę “QWERTY” i służy zmęczonym przechodniom jako ławki. Klawiatura ma symbolizować technologiczny rozwój miasta, a także łączyć kulturę Wschodu i Zachodu poprzez umieszczenie na betonowych blokach alfabetów: łacińskiego i cyrylicy. Spacerując po mieście czerwonym szlakiem, na pewno się na niego natkniesz.

Pomnik Karty Płatniczej

Kolejnym nietypowym i unikalnym w skali światowej pomnikiem w mieście jest Pomnik Karty Płatniczej. Na pomysł wpadli pracownicy jednego z miejscowych banków, którzy chcieli uczcić 20 rocznicę powstania tej instytucji. Na karcie pomnika wypisana została data wydania karty (08.2011), numer: 1234 5678 9010 1112, nazwa banku oraz jej posiadacza, Edwarda Bellamy, amerykańskiego pisarza, który w swojej książce z 1888 roku Looking Backward (W roku 2000) przewidział wejście do użytku plastikowych kart bankowych.

Pałac Rastorgujewa-Charitonowa

To nie lada gratka dla fanów legend miejskich. Pod pałacem przebiega sieć podziemnych korytarzy, z którymi związanych jest kilka teorii. Jedna z nich głosi, że Rastorgujew (właściciel pałacu i starowierca) obawiając się prześladowań religijnych mógłby nimi uciec przed oprawcami. Niektórzy twierdzą, że tunele miały łączyć pałac z kopalnią złota. Kolejna legenda dotyczy innego właściciela, Piotra Charitonowa, znanego z okrutnego traktowania swoich chłopów, których miał torturować w tunelach pod pałacem.