Irkuck

Irkuck zaczął rozwijać się od XVII wieku jako punkt tranzytowy w handlu herbatą głównie z Mongolią i Chinami. Dziś jest największym miastem przemysłowym, ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym Syberii Wschodniej. Jest również centrum naukowym z licznymi szkołami i uniwersytetem założonym na początku XIX wieku. W mieście warto odwiedzić okazałe cerkwie, Muzeum Krajoznawcze, ale także, typowe dla tego miejsca, stare drewniane domy. Irkuck leży zaledwie 70 km od Jeziora Bajkał, więc jeśli planujesz tutaj dłuższy pobyt, pojedź koniecznie do Listwianki, skąd ruszają wycieczki promowe po jeziorze.

Rozkład Koleii Transsyberyjskiej - Irkuck

W mieście

Muzeum Krajoznawcze

Jest najstarszym muzeum na Syberii i jednym z najstarszych w Rosji. Znajdziesz tu eksponaty prezentujące przyrodę, historię i kulturę narodów i terenów Syberii, Dalekiego Wschodu, Kamczatki, Chin oraz Mongolii. Jeśli lubisz nietypowe pamiątki, to w małym sklepiku możesz zakupić m.in. biżuterię wykonaną z kamieni syberyjskich, przedmioty wykonane z drewna i kory brzozy. Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godz. od 10:00 do 18:00.

Cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej

Została wzniesiona ku czci Kazańskiej Ikony Matki Bożej, z którą wiąże się legenda. Otóż, po wielkim pożarze w Kazaniu 9-letniej dziewczynce, Matronie Onuczinej, ukazała się we śnie Matka Boska i wskazała miejsce, gdzie znajduje się ikona. Oczywiście odnaleziono ja we wskazanym miejscu. Cerkiew wyraźnie wyróżnia się na tle pozostałych zabudowań, ze względu na okazały styl rosyjsko-bizantyjski, w którym została wybudowana.

Dom Szastinych

To jeden z przykładów kunsztu miejscowych cieśli z przełomu wieku XIX i XX. Ta drewniana perełka zwana jest również "Domem Europy" lub "Koronkowym Domem", a to ze względu na nadzwyczaj skomplikowaną formę. Dom zdobią niesamowite wieżyczki, liczne ozdobniki oraz wspaniałe obramowania okien.

W okolicy

Listwianka

To najpopularniejsza miejscowość turystyczna nad Bajkałem z rozbudowaną bazą noclegową. Jeśli przyjechałeś do Irkucka, to do Listwianki dostaniesz się autobusem. Oczywiście największą atrakcją miejscowości jest Jezioro Bajkał i możliwość popłynięcia promem. Warto również wybrać się na pobliską niewielka górę - Kamień Czerskiego - z której rozciąga się przepiękna panorama na źródło Angary i Bajkał, zimą natomiast działa tu wyciąg narciarski.

Wyspa Olchon

Największa wyspa Bajkału i jedna z większych wysp jeziornych, która ma powierzchnię 742 km². Wyspę zamieszkuje ok. 1500 osób. Warto się tu wybrać zwłaszcza w sierpniu, kiedy jest najcieplej. Można się tu dostać statkiem, który przynajmniej raz w tygodniu kursuje w stronę Irkucka lub autobusem z Chużyra.