Czyta

Czyta to malowniczo położone miasto nad rzeką Ingodą oraz pomiędzy pasmami Gór Jabłonowych i Gór Czerskiego. Początkowo mieszkali tu głównie przedstawiciele plemion mongolskich i tureckich, jednak na początku XIX wieku zaczęto tu zsyłać dekabrystów, a także polskich działaczy niepodległościowych i rosyjskich oficerów. W wieku XX natomiast wzrosła imigracja Tatarów, którzy skuszeni potencjałem handlowym Czyty przybywali tu i osiadali. Miało to znaczny wpływ na kształt miejscowej architektury, zaczęto wznosić muzułmańskie meczety i charakterystyczne, dla ich kultury, budowle. To samo miało miejsce po wzmożonym napływie japońskich zakładników wojennych, którzy również zostawili po sobie trwały ślad w miejscowej architekturze.

Rozkład Koleii Transsyberyjskiej - Czyta

W mieście

Cerkiew Dekabrystów

Po opuszczeniu cerkwi przez wiernych, postanowiono otworzyć tu oddział Muzeum Regionalnego tradycji Trans-Bajkalskiej. W muzeum znajdziesz nie tylko pamiątki dotyczące Dekabrystów, ale i ogólnej historii Czyty.

Stadion Syberyjskiego Okręgu Wojskowego

To atrakcja głównie dla fanów sportów. Stadion jest w stanie pomieścić nawet 16 000 ludzi. W 2016 roku na stadionie odbędą się Mistrzostwa Świata w pięcioboju wojskowym.

W okolicy

Jezioro Kenon

Nad jezioro najlepiej wybrać się w okresie od maja do października, kiedy jezioro jest odmarznięte. Na jego brzegu znajduje się plaża miejska, i choć jezioro nie należy do najbardziej zadbanych, to okoliczni mieszkańcy aktywnie spędzają tutaj swój wolny czas.