Kolej Transsyberyjska – krótki przewodnik.

Kolej transsyberyjska

Historia

Kolej Transsyberyjską Rosja i świat zawdzięczają carowi Aleksandrowi III, który to w roku 1886 podjął decyzję o budowie Wielikiej Sibirskiej Puti tj. Wielkiej Syberyjskiej Drogi bo taką pierwotnie nazwę miała nosić Kolej Transsyberyjska. To określenie nie przyjęło się i obecnie najczęściej używana jest nazwa Transsibirskaja Magistrala lub po prostu Transsib.

W 1887 r. wyruszyła pierwsza ekspedycja mająca wytyczyć szlak tej najdłuższej kolei na świecie tj. 9288,8 km, które dzieli Moskwę od Władywostoku. Kilka lat później oficjalnie rozpoczęto pracę nad nitką łączącą Władywostok z Czelabińskiem. Kamień węgielny 1991 r. pod budowę pierwszej nitki Kolei Transsyberyjskiej położył we Władywostoku sam  car Mikołaj II. I tak rozpoczęła się budowa, którą zakończono dopiero 1916 r.

Przy budowie Kolei Transsyberyjskiej:

Kolej Transsyberyjska

Całkowita długość: 9258 km.
Czas podróży: Moskwa - > Władywostok to: 6 dni 4 godz.
Czas podróży: Moskwa - > Irkuck (Bajkał) to: 3 dni 4 godz.

Wybudowana w latach 1891 – 1916. Wiedzie z Moskwy prze Ural i Syberię od południa mija jezioro Bajkał w miejscowości Sliudanka i dalej przez terytorium Rosji biegnie do Władywostoku.

Trasa podróży:

Kolej Trans-Mandżurska

Całkowita długość: 8803 km.
Czas podróży: Moskwa - > Irkuck (Baikal) to: 3 dni 4 godz.
Czas podróży: Moskwa - > Chita to: 3 dni 21 godz.
Czas podróży: Moskwa - > Harbin to: 5 dni 9 godz.
Czas podróży: Moskwa - > Beijing to: 6 dni 1 godz.
Szlak: Moskwa - > Irkuck - > Ułan-Ude - > Chita - > Harbin - > Pekin

Budowę tej nitki kolejowej rozpoczęto 1896 r. Kolej trans mandżurska rozpoczyna się około 300 km za jeziorem Bajkał w miejscowości Tatarskaja. Dalej omija Mongolie przekracza granice Chin biegnąc przez Harbin do Pekinu.

Kolej Krugobajkalska

Całkowita długość: 260 km
Szlak: Stacja Bajkał - > Kułtuk -> Sludianka -> Tanchoj ->Mysowaja(Babuszkin)

Linia Krugobajkalska stanowi unikalne muzeum techniki, w którym można obserwować liczne rozwiązania konstrukcyjne, jakie zastosowano, by przeprowadzić tory kolejowe przez skalisty brzeg Bajkału. Powstało tu 39 tuneli, które wraz z dobudowanymi skalnymi galeriami mają łączną długość 9138 metrów, 248 mostów i wiaduktów. Decyzją Rady Deputatów Narodowych Okręgu Irkuckiego z grudnia 1982 roku utworzono na odcinku Linii Krugobajkalskiej od stacji Bajkał do stacji Kułtuk muzeum architektoniczno-krajobrazowe. 172 obiekty znajdujące się na tym obszarze są uważane za zabytki architektury.

Pociągi na całej trasie Kolei Krugobajkalskiej zaczęły kursować w 1904 r.

Kolej Trans-Mongolska

Szlak: Moskwa - > Irkuck - > Ułan-Ude - > Ułan Bator - > Pekin
Całkowita długość: 7624 km.
Czas podróży: Moskwa - > Irkuck (Bajkał) to: 3 dni 4 godz.
Czas podróży: Moskwa - > Ułan-Ude to: 3 dni 10 godz.
Czas podróży: Moskwa - > Ułan Bator to: 4 dni 4 godz.
Czas podróży: Moskwa - > Beijing to: 5 dni 12 godz.

Linia została wybudowana w latach 1949 - 1961. Odgałęzia się od głównej linii kolei transsyberyjskiej w Ułan Ude i biegnie do Pekinu przez Mongolie. Większość trasy przebiega przez pustynię Gobi.

Magistrala Bajkalsko - Amurska (BAM)

Szlak: Moskwa - > Tayshet - > Severobaykalsk - > Sovetskaya Gavan
Całkowita długość: 7828 km.
Czas podróży: Moskwa - > Tayshet to: 2 dni 17 godz.
Czas podróży: Moskwa - > Sovetskaya Gavan to: 7 dni 6 dni

Linia została ukończona w latach 1944 – 1946. Na 4483 km odchodzi od głównej linii kolei transsyberyjskiej i biegnie ku północnej stronie Bajkału przez Siewierobajkalsk do miejscowości Tynda. Przekracza rzekę Amur i biegnie do wybrzeża Oceanu Spokojnego do miejscowości Sowiecka Gawań

Pociągi i wagony

Pociągi Kolei Transsyberyjskiej, jak i inne pociągi w Rosji dzielą się zasadniczo na 3 klasy, a minowicie:

Istnieją jeszcze pociągi specjalne np. Sapsan na trasie Moskwa – St. Petersburg pokonujący odległość 750 km w niespełna cztery godziny. Ten pociąg wyposażony jest w miejsca siedzące.
Zdjęcia pociągu Sapsan
Sapsan

Najważniejszą dla podróżnym jest podział pociągów na klasy, a pociągach kolei transsyberyjskiej oraz ogólnie w Rosji można wyróżnić 4 główne klasa podróżowania:

Plackarta

Liczba miejsc w wagonie: 54

Wagon otwarty – bez zamkniętych przedziałów. W wagonie najwygodniej podróżuje się na miejscach dolnych prostopadłych do kierunku jazdy. Osobom wysokim odradzamy miejsca z boku. Dolne miejsca są jednocześnie skrzynią, gdzie z powodzeniem mieszczą się dwa plecaki, a podczas snu, nie możliwości dostania się do nich.
W pociągach firmowych najczęściej jest klimatyzacja, w pociągach innej klasy – zazwyczaj klimatyzacji brak. Doradzamy wzięcie lampki do czytania, gdyż często konduktor wyłącza światło np.  około 20.00. Pościel nie jest wliczona w ceną biletu.
Plan wagonu i zdjęcia
Kolej Transsyberyjska Plackarta

Kupe

Liczba miejsc w wagonie: 36

Wagon z zamkniętymi 4 – osobowymi przedziałami. Łóżka w przedziałach są dłuższe i szersze niż w wagonie plackarta dlatego nawet osoby wysokie nie będą miały problemów z uśnięciem. W pociągach firmowych przedziały są klimatyzowane, natomiast wagony, w pociągach innej klasy, nie są wyposażone w klimatyzacje, a każde łóżka ma swoją lampkę. Pościel jest wliczona w cenę biletu. W niektórych pociągach dodatkowo w cenę wliczone jest wyżywienie nawet 5 razy dziennie.
Plan wagonu i zdjęcia
Kolej Transsyberyjska Kupe

Lux

Liczba miejsc w wagonie: 16

Wagon z zamkniętymi przedziałami 2 – osobowymi oferujący wysoki standard podróży. Wygodne szerokie sofy pozwalają na komfortową podróż. Łóżka można złączyć. Przedziały są klimatyzowane, a pościel wliczona w cenę i zmieniana podczas trwania podróży. W niektórych pociągach dodatkowo w cenę wliczone jest wyżywienie nawet 5 razy dziennie.
Plan wagonu i zdjęcia
Kolej Transsyberyjska lux

VIP

Liczba miejsc w wagonie: 8

Najwyższej klasy przedziały 2 lub 3 osobowe z prywatną łazienką, telewizją innymi udogodnieniami jak klimatyzacja czy świeże kwiaty. W wagonach klasy VIP znajduję się osobna mała restauracja i pub tylko dla gości tego wagonu. W niektórych pociągach dodatkowo w cenę wliczone jest wyżywienie nawet 5 razy dziennie.
Plan wagonu i zdjęcia
Kolej Transsyberyjska lux

Usługi dodatkowe w Kolei Transsyberyjskiej(wyżywienie, klimatyzacja)

Mnogość wagonów i klas powoduje, że także w obrębie tej samej klasy podróży mogą różnić się między sobą. Niektóre wagony są klimatyzowane inne nie, niekiedy w cenie biletu jest wyżywienie lub poczęstunek. Na szczęście istnieje system kwalifikacji tych wagonów, który zwykle się sprawdza.

Wyżywienie:

Opis na bilecie У1, У2, У3 – oznacza, że wyżywienie będzie nam serwowane odpowiednio 1 lub 2 lub 3 razy dziennie. Jeżeli brak takiego oznaczenia wtedy posiłki nie są wliczone w cenę.

Inne oznaczenia:

Bilety na Kolej Transsyberyjską i inne Bilety w Rosji i W.N.P – papierowe czy elektroniczne.

Bilety Kolejowe w Rosji – 90 % biletów w Rosji to bilety elektroniczne.
Bilety międzynarodowe – To zwykle na trasach Moskwa – Pekin lub Moskwa – Ułan Bator te bilety są pierowe
Bilety w W.N.P. – wszystkie bilety w byłym W.N.P. np. Lwów – Symferopol są piaerowe

Informacje praktyczne

Podróż z dziećmi

Dzieci do pięciu lat podróżujące z prawnym opiekunem i nie zajmujące dodatkowego łóżka jeżdżą koleją transsyberyjską za darmo.

Dzieciom w wieku od 5 do 10 lat przysługują z zniżki od 35% do 50%.

Wiek dzieci rozumiany jest w ten sposób, iż w momencie odjazdu pociągu dziecko ma nieskończone 5 lub 10 lat.

Kiedy najlepiej wybrać się w podróż Koleją Transsyberyjska?

W podróż po Rosji najlepiej jechać wiosną, latem i wczesną jesienia. Niemniej jednak zima w Rosji też może być fascynująca.

Bagaż

Obowiązują następujące limity bagażowe:

W przypadku większych pakunków należy je zgłosić u kierownika pociągu w przedniej części składu. Zwykle wiąże się to z dodatkową opłatą. Czasami zdarza się, ze do pociągu dołączany jest wagon bagażowy można wtedy przewieźć np. motocykl. Z przewiezieniem roweru nie powinno być problemu po uzyskaniu zgody kierownika pociągu.

Przewóz psa

Należy posiadać książeczkę szczepień psa. Zwykle przewiezienie jest możliwe, a opłata uiszczana jest jak za nadbagaż. W przypadku dużych psów trzeba wykupić cały przedział.

Higiena osobista (prysznic)

Konduktorzy mogą zorganizować prysznic (rura gumowa podpinana pod umywalkę w toalecie) - w pociągach firmowych i wagonach wyższej klasy najczęściej jest prysznic.

Bezpieczeństwo podróży

Podróż koleją w Rosji należy do bezpiecznych, ponieważ pasażerowie sa cały czas pod opieką:

Wagon restauracyjny i gastronomia na stacjach.

Ceny w wagonie restauracyjnym są 2-3 razy wyższe niż podobnej klasy restauracjach, jednak nie są ceny bardzo wygórowane. W ciągu dnia chodzi kelner z koszyczkiem z wagonu restauracyjnego i sprzedaje np. słodycze, napoje, orzeszki, piwo, parówki w cieście itd. Jakość jedzenie jest bardzo różna, ale ogólnie można przyjąć, że czym lepszy pociąg tym też lepsze jedzenie. W wagonie restauracyjnym zawsze jest zimna wódka i piwo.

Przykładowe ceny w wagonie restauracyjnym:
Kieliszek wódki: 1 – 2 eur
Butelka wódki: 20 – 30 eur
Piwo: 1 – 2 euro
Kanapka: 3-5 euro
Obiad: 10 – 20 euro
Na stacjach sprzedają tzw. „babuszki” - np. ziemniaki gotowane z kurczakiem zapiekanym, warzywa czy ryby.

Wiele stacji ma swoją specyfiką kulinarną:

Tajga - orzechy cedrowe
Balezino – pierniki
Okolice Bajkalu - omule
W ciagu dnia między stacjami wsiadają handlarze - którzy sprzedają m.in. gazety, pamiątki , zabawki , komplety obiadowe i wiele innych rzeczy.

Ubezpieczenie

Uwaga! Wybierając się do Rosji musisz obowiązkowo wykupić ubezpieczenie turystyczne na min. 30 000 eur kosztów leczenia, inaczej konsulat Rosji nie wyda wizy.

Szczepienia

Przed podróżą na Syberie należy sie zaszczepić na kleszczowe zapalenie mózgu oraz zaleca się szczepienia przeciwko żółtaczce i durowi brzusznemu.

Gdzie szukać informacji

http://rzd.ru - oficjalna strona Kolei Rosyjskich

Wszelkie bilety na Kolej Transsyberyjską lub inne koleje w Rosji i W.N.P. można kupić w naszym biurze podróży.

Więcej informacji i rezerwacja:
12 422 22 09

email: bok@transsyberyjska.pl